Спорт

История на европейските първенства – Част 1

1. Част 1: СССР – първият европейски шампион

През 1960 година за първи път в световната футболна история се провежда европейското първенство, което става известно като Европейска купа на нациите. В квалификацията на надпреварата вземат участие 17 отбора (като само Ейре и Чехословакия играят предварителен кръг), сред които е и България. В квалификациите мачовете се играят на разменени гостувания, като победителите се класират за четвъртфинали, а последните четири останали отбора заминават за Франция, където се провежда финалната фаза на турнира.

..-..

*СССР се класира директно, след като Испания отказва да пътува до Съветския съюз, поради политически съображения.

Полуфинали:

За полуфиналната фаза се класират отборите на СССР, Франция, Югославия и Чехословакия. Домакин на финалната четворка е Франция, като мачовете се играят в Париж и в Марсилия.

4-5

0-3

СССРСССР

Мач за трето място:

0-2

В мача за третото място Чехословакия надделява над Франция с 2-0 пред едва 9000 зрители (за сравнение полуфинала с Югославия е наблюдаван от 27 000 души).

Финал:

СССРСССР

2-1

Във финалния мач СССР срещат доста трудности с коравия отбор на Югославия, които повеждат с 0-1 в края на първото полувреме с гол на Милан Галич. В 49 минута Съветския съюз се връща в мача с гол на нападателя на Торпедо Москва – Слава Метревели. В редовното време мача завършва 1-1 и се налага да бъдат изиграни две продължения от по 15 минути, в които СССР успяват да отбележат гол в 113 минута, дело на Виктор Понеделник. Така „Червената армия“ успява да спечели първото издание на шампионата на стария континент. В отбора на СССР по това време играе легендарния вратар Лев Яшин, който е обявен за вратар номер 1 на XX век.