Спорт

История на европейските първенства – Част 2 (1964)

Част 2 – Испанската фиеста – 1964 година

Второто европейско първенство се играе през далечната 1964 година. Тук отново мачовете се играят на разменено гостуване до полуфиналите. Полуфиналите този път се изиграват в Испания. В турнира участват 29 отбора, като отборите на СССР, Люксембург и Австрия не играят в предварителния кръг и се класират директно за първия кръг.

АлбанияАлбания

*Гърция се отказва да играе в мача с Албания, поради политически причини. Албания се класира директно.

Полуфинали:

За полуфиналите се класират отборите на Дания, Испания, Унгария и действащият шампион СССР. За домакин на надпреварата е избрана страната на Испания. Мачовете се играят в Мадрид (стадион „Сантяго Бернабеу“) и Барселона (стадион „Ноу Камп“).

ДанияДания

Унгария печели бронзовите медали след успех над Дания с 3-1. Мачът завършва 1-1 в редовното време, като се налага да се изиграят две продължения от по 15 минути, в които унгарците вкарват два гола, съответно в 107 и 110 минута дело на Дешо Новак.

Финал:

2-1

СССРСССР

Мачът се играе на стадион „Сантиаго Бернабеу“ в Мадрид, пред 79 000 зрители. Дошли, за да видят как „ла роха“ печелят трофея с резултат 2-1. Испанците повеждат в резултата с гол в шестата минута на Хесус Мария Переда. Съветския съюз се вдига много бързо на крака и още в ответната атака реализира за 1-1. Автор на попадението е Галимжан Хосаинов. До края на полувремето и двата отбора отправят по няколко опасни удара, но нито един от тях не успява да застраши вратарите. Второто полувреме също започва доста бурно, но ново попадение публика успява да види чак в 84 минута. И то гол за домакините. Отбелязва го Марселиньо Мартинес. Зрителите избухват в екстаз и невиждана радост. Така се стига до първа титла за „ла фурия“.